Przejdź do treści
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

Archiwum wydarzeń

„Przygoda z ogrodnikiem” / spektakl komediowy

Początek:
Koniec:

"Przygoda z ogrodnikiem" to czarna komedia z zaskakującą puentą, wybitnego kanadyjskiego autora - Norma Fostera. Znany jest on polskiemu widzowi z takich hitów scenicznych jak: "Między Łóżkami", "Ostra Jazda", "Old Love", czy "Randka w Ciemno na dwie pary".

 

Wystawa pod tytułem „ENGRAMY”

Początek:
Koniec:
Wystawa prezentuje cykl zatytułowany ,,ENGRAMY”, który został rozpoczęty przez artystę Krzysztofa Szymanowicza w 2010 roku i kontynuowany jest do dnia dzisiejszego. W tym cyklu artysta wkracza w obszary symboli poprzez nakładanie na siebie wielu warstw różnych wielkością matryc z wyciętymi piktogramami. Tematem jego grafik i malarstwa jest wizualny zapis formowania i oddziaływania pamięci na naszą świadomość. Jak mówi sam artysta; cykl ENGRAMY traktuję jako własną próbę zmierzenia się z pamięcią, która pomimo szybkiego rozwoju nauki nadal pozostaje wielką tajemnicą. Nie zajmuję się naukowymi interpretacjami, teoriami pamięci, a staram się odnaleźć pewne podobieństwa w procesie graficznym i malarskim i wykorzystać je do tworzenia nowego ciekawego przekazu. Grafiki Krzysztofa Szymanowicza, to nieprzerwany popis łączenia nieprzeciętnych talentów manualnych z niezwykła wirtuozerią warsztatową, pozwalającą artyście czerpać ze świata codziennej rzeczywistości i symboli przedmiotów. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość głównymi nagrodami: Grand Prix – 9 Międzynarodowe Biennale Małej Formy, Seul, 1996 r., Grand Prix - 11 Konkurs Graficzny im. J. Gielniaka, Jelenia Góra 2003 r., I Nagroda i Złoty Medal – VIII Międzynarodowe Biennale Grafiki Caixanova, Ourense, Hiszpania 2004 r., II Nagroda – Konkurs o nagrodę im. Chodowieckiego na rysunek i grafikę, Sopot 2007., I Nagroda - II Międzynarodowe Triennale Sztuk Graficznych im. T. Kulisiewicza IMPRINT w Warszawie a ostatnio Nagroda im. Pawła Stellera na 10 Triennale Grafiki Polskiej, Katowice 2018 r., ciągle dostarcza nam coraz to nowych doznań estetycznych i dowodów przekraczania kolejnych – wydawałoby się niemożliwych do przekroczenia – barier technologicznych.

„Angelo” - premiera

Początek:
Koniec:
Zapierający dech w piersiach od pierwszej sceny, film Schleinzera opowiada – opartą na faktach! – fascynującą historię Angela Solimana, czarnoskórego niewolnika, który jako chłopiec trafił najpierw do domu weneckiej arystokratki, a potem na salony XVIII-wiecznego Wiednia.

Spotkania Kultur – Kalakan (Kraj Basków), Romengo (Węgry), Orkiestra św. Mikołaja (Polska), laureaci „Sceny Otwartej”

Początek:
Koniec:
Spotkania Kultur to koncert na którym wystąpią następujące zespoły: Kalakan, Romengo oraz Orkiestra św. Mikołaja. Do muzyków dołączą laureaci konkursu „Scena Otwarta”.

Festiwalowe Żywe Książki / Mikołajki Folkowe

Początek:
Koniec:
Tytułowe „żywe książki” to goście festiwalu, których spotkacie w miejscu jedynym w swoim rodzaju – wypożyczalni osób, z którymi możecie porozmawiać o historii polskiego ruchu folkowego i współczesnych inicjatywach związanych z kulturą tradycyjną.

Koyemba – warsztaty pieśni afrykańskich Lydie Kotlinski

Początek:
Koniec:
Zajęcia prowadzone przez Lydie Kotlinski, która muzyką afrykańską zajmuje się od 18 lat. W swoim programie Kotlinski skupia się na wprowadzaniu wiedzy na temat elementów kultury afrykańskiej oraz pracą nad rozwojem umiejętności wokalnych

Tańce romskie i węgierskie – warsztaty Romengo / Mikołajki Folkowe

Początek:
Koniec:

Romengo prezentuje nowe brzmienie muzyki wschodnioeuropejskich Romów. Członkowie tego jednego z najlepszych, romskich zespołów pochodzą z północno-wschodnich Węgier. Wykonują tradycyjne utwory przekazywane z pokolenia na pokolenie w społeczności Oláh, a także własne kompozycje. Nie jest to więc miejska, „kawiarniana” muzyka cygańska, lecz prawdziwe akustyczne, wokalne dziedzictwo wsi. Pieśniom tradycyjnie towarzyszą archaiczne instrumenty rytmiczne, takie jak blaszany dzbanek czy łyżki, ale również współczesny akompaniament gitary, basu i skrzypiec.

Magia smyczka – warsztaty Marii Pomianowskiej / Mikołajki Folkowe

Początek:
Koniec:
Wykład i warsztaty prowadzone przez Marię Pomianowską mają na celu przedstawienie instrumentów, które pomimo olbrzymich różnic w budowie, barwie dźwięku i rodzaju muzyki wykonywanej na nich należą do jednej, wielkiej rodziny instrumentów smyczkowych.